Фенология
Фенологията е изследването, което измерва времето на събитията от жизнения цикъл във всички живи същества. Жизненият цикъл на организма е период от време, включващ едно поколение чрез възпроизвеждане. Така че, когато мислим за жизнен цикъл в организма, не е задължително да говорим за неговия живот, а по-скоро за период от време, необходимо за възпроизвеждане на едно поколение. Събитията от жизнения цикъл са известни също като фенофази. В растенията това включва първото листо, бумбурст, първото цвете, последно цвете, първо узрелите плодове, разсейване на семената ,и междувременно и промяна на цвета на листа. При животните фенофазите включват чифтосване, производство на потомство, отглеждане на малките, хибернация и миграция.
Учените, които изучават фенологията, се наричат фенолози. Те се интересуват от времето на конкретни биологични събития във връзка със сезонните и климатичните промени. Сезонните и климатични промени са някои от неживите или абиотични компоненти на околната среда, които оказват влияние върху живите или биотичните компоненти. Сезонните промени могат да включват вариации в продължителността на деня, температурата, и дъжд или снеговалеж. Фенолозите се опитват да научат повече за абиотичните фактори, на които отговарят растенията и животните.
Отделните видовете използват предсказуемите годишни промени в климата, за да определят кога започват естествени събития като размножаване или цъфтеж.
Трите основни абиотични фактора, които влияят върху фенологията, са:
- Слънчева светлина
- Температура
- Валежи (дъжд, снеговалеж и др.)
Тези три фактора работят заедно, за да определят времето на природните събития.