Polarpedia has information categorized by main topics. Click on an icon below to view the available terms.
«
»

Arktyka

Arktyka to najdalej na północ wysunięty region Ziemi, otaczający Biegun Północny. Jego powierzchnia to ok. 45 mln kilometrów kwadratowych, z czego 1/3 to Ocean Arktyczny i otaczające go morza. Na tym obszarze mieszka tylko około 4 milionów ludzi, co czyni Arktykę jednym z najrzadziej zaludnionych fragmentów Ziemi. Około 10% z tej liczby to rdzenni mieszkańcy – narody, które żyją w Arktyce od niepamiętnych czasów.

Ogrom terenu sprawia, że trudno jest wyznaczyć jednoznaczne granice Arktyki. Międzynarodowe organizacje i komitety włączają różne regiony północy do Arktyki według kryteriów kulturowych i środowiskowych. 7 krajów ma swoje części w Arktyce (Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Kanada, USA i Rosja), zaś jeden, Islandia, znajduje się w całości w Arktyce.

Życie w Arktyce różni się od życia w innych miejscach na świecie. Największe miasta, jak Murmańsk, Reykjavik albo Tromso, wyglądają podobnie do miast położonych bardziej na południe, ale w Arktyce nie ma takich miast wiele i zwykle są od siebie bardzo oddalone. Wiele osób żyje w małych miasteczkach i osadach rozrzuconych po szerokich połaciach Syberii, Kanady i Skandynawii. Niektórzy rdzenni mieszkańcy osiedlili się w miastach, ale wielu z nich trzyma się tradycyjnych stylów życia, obejmujących np. wypas reniferów. Na najdalszej północy, na Spitsbergenie i w Archipelagu Kanadyjskim, założono stacje naukowe, których zadaniem jest badanie Arktyki i wsparcie naukowców. Wszystkie te miejscowości, niezależnie od rozmiaru, zmagają się z podobnymi problemami: izolacją, ostrym klimatem i problemami ze snem spowodowanymi przez dzień i noc polarne.

 

«
»
Polarpedia has information categorized by main topics. Click on an icon below to view the available terms.
Polarpedia terms are created by EDU-ARCTIC Consortium, which holds responsibility for quality of translations in following languages: Polish, French, Danish, Norwegian, German, Russian, Italian, unless indicated otherwise. If you see an error - please contact us: edukacja@igf.edu.pl.
European Union flag This project (EDU-ARCTIC) has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 710240. The content of the website is the sole responsibility of the Consortium and it does not represent the opinion of the European Commission, and the Commission is not responsible for any use that might be made of information contained.
Designed & hosted by American Systems Sp. z o.o.