Polarpedia has information categorized by main topics. Click on an icon below to view the available terms.
«
»

Antarktyda

Antarktyda jest to najdalej na południe wysunięty kontynent Ziemi, otaczający biegun południowy. Jest to 5. największy kontynent (14 mln km2) i najsłabiej ze wszystkich zaludniony. Liczba ludności waha się w zależności od pory roku – w stacjach badawczych rozrzuconych po kontynencie mieszka od 1000 osób zimą do ok. 5000 latem, w sezonie badań naukowych. Na Antarktydzie nie ma rdzennych mieszkańców, jedyni ludzie to przybyli z innych krajów naukowcy i obsługa stacji.

Klimat Antarktydy jest wyjątkowo nieprzyjazny dla ludzi. Antarktyda klasyfikowana jest jako pustynia z powodu wyjątkowo niskich opadów, skoncentrowanych na wybrzeżach. Na Antarktydzie, w radzieckiej stacji Wostok, zanotowano w 1983 światowy, historyczny rekord zimna (−89.2 °C), zaś dane satelitarne sugerują, że w środku kontynentu, nad lądolodem antarktycznym, temperatura może spadać poniżej -90 stopni Celsjusza.

Choć Antarktyda jest w 98% pokryta przez lądolód antarktyczny, te dwie rzeczy nie są tożsame. „Antarktyda” odnosi się do kontynentu, ale nie konkretnie do lądolodu. Jednocześnie jednak, naukowiec lub odkrywca podróżujący po lądolodzie antarktycznym może z czystym sumieniem powiedzieć, że był na Antarktydzie, tak samo, jak badacz lodowców alpejskich może powiedzieć, że był w Europie.

Status prawny Antarktydy regulowany jest, podobnie jak Antarktyki, poprzez Traktat Antarktyczny. Roszczenia terytorialne wysuwane w Antarktyce przez różne kraje obejmują również, a nawet przede wszystkim, sektory Antarktydy. Według Traktatu, Antarktyda obejmuje nie tylko ląd, ale również antarktyczne szelfy lodowe.

«
»
Polarpedia has information categorized by main topics. Click on an icon below to view the available terms.
Polarpedia terms are created by EDU-ARCTIC Consortium, which holds responsibility for quality of translations in following languages: Polish, French, Danish, Norwegian, German, Russian, Italian, unless indicated otherwise. If you see an error - please contact us: edukacja@igf.edu.pl.
European Union flag This project (EDU-ARCTIC) has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 710240. The content of the website is the sole responsibility of the Consortium and it does not represent the opinion of the European Commission, and the Commission is not responsible for any use that might be made of information contained.
Designed & hosted by American Systems Sp. z o.o.