Полярен вихър
По време на Арктиката през зимата (полярната нощ) стратосферата, в допълнение към въздушната маса, която не може да се смесва вертикално – може да бъде обхваната във вихър, който предотвратява смесването на въздуха в стратосферата със съседните въздушни маси. Това води до създаването на вихър, наречен арктически полярен вихър.
Силата на този вихър се измерва в потенциална волитичност. Колкото по-голяма е потенциалната вятърност, толкова по-силен е полярният вихър и колкото е по-висока скоростта около центъра на вихъра.
Над Антарктида се появява и полярен вихър. Разликата между полярния вихър на Арктика и полярния вихър на Антарктика е, че антарктическият вихър винаги е фиксиран над Антарктическия континент, центриран над Южния полюс. Арктическият полярен вихър, от друга страна, е привлечен от земя, която заобикаля Арктическия океан и поради това е по-склонна да се деформира. Докато един полярен вихър на Антарктика може да се увеличи и да стане много силен, тенденцията за деформиране на полярния вихър на Арктика дава възможност за по-лесно разсейване.
Фигурата показва полярния вихър, наблюдаван на 6 януари 2011 г. над Арктика на надморска височина от около 23 километра. Въздушните маси, близки до външността им, циркулират при скорост от 200 км / ч и могат да прекосят Земята само за 3-4 дни.