Черен въглерод
Черният въглерод е замърсяване, полъчено в резултат на непълно изгаряне на изкопаеми горива, биогорива и биомаса (дървесина, животинска тор и др.). Това е най-мощният аерозол, който затопля климата. Както подсказва името, черният въглерод е тъмна частица, която абсорбира слънчевата светлина много ефективно.
Най-големите източници на черни въглеродни емисии в Арктика са изгарянето на продукти в селското стопанство и горските пожари, дизеловите автомобили на пътя, последвано от изгаряния за отопление на жилища, дизелово гориво и промишлено изгаряне. Газовото изгаряне понастоящем може да бъде важен източник. Натрупването на атмосферния черен въглерод е резултат от транспортиране на стоки на дълги разстояния от бившия Съветски съюз, Европа, Северна Америка и Източна Азия.
Черно въглеродни свойства и последици:
- Поглъща силно слънчева радиация и предизвиква затопляне на атмосферата
- Поглъщането на светлина се подобрява върху отразяващите сняг и ледени повърхности
- Депозирани черни въглеродни частици потъмняват снега и лед, понижавайки албедото
- Има кратък живот в атмосферата (дни до седмица) в сравнение с парникови газове като CO2 – това означава, че може лесно да се избегне
Освен опасностите, свързани с околната среда и климата, черният въглерод също има пряк ефект върху здравето на жителите на север, причинявайки респираторни заболявания.