Kивиак
Традиционно индийско ястие от ферментирали морски птици (малък аук) в северна Гренландия. За да се подготви един кивиак, трябва да се ловуват няколко стотици птици. След това те се опаковат здраво в торбички, изработени от тюленова кожа (месото е отстранено и мазнините са останали – това прави месото на птиците). Кожата се пришива и се омазнява с тюленовата мазнина като репелент към мухите. След това кивиака се съхранява под купчина скали, за да ферментира няколко месеца. Той действа като защита срещу животни и позволява на газовете да избягат по време на процеса на ферментация (шевът на торбата трябва да е обърнат нагоре).
Когато целият процес приключи, кивиака е готов да бъде сервиран. Перата се отстраняват, а останалите части (като кожа, кости и органи) могат да се консумират сурови.
Kивиака се консумира в продължение на векове от инуитите, и се счита за деликатес. Въпреки, че може да се смята, че е отвратително на вкус за други народи, тази храна играе важна роля за коренното население, чиято диета е предимно на месо. Кивиака есе приготвя през пролетта и се консумира през зимата – този сезон е бил най-трудният период, когато храната е била оскъдна. Храната е богата на витамини и други хранителни вещества, необходими за оцеляването. Ферментацията също е ефективен метод за запазване на храната.
През 2011 г. BBC излъчи „Арктика: Животът в дълбоко замразяване“ – третият епизод на програмата „Човешка планета“ за ежедневния живот на инуитите, включително подготовката на кивиак (според авторите той има вкус като сирене „Горгонзола“).