Bełtwa festonowa
Bełtwa festonowa (Cyanea capillata) to największy gatunek meduzy o średnicy ciała do 12 m, z czułkami o długości do 10 metrów. Są jednymi z najstarszych zwierząt na Ziemi (są obecne od 650 milionów lat). Z kolei pojedyncze osobniki żyją krótko – tylko 1 rok.
Pochodzi z zimnych wód Arktyki, Północnego Atlantyku, Północnego Pacyfiku; to gatunek pelagiczny występujący w otwartych wodach oceanu, o wyższym zasoleniu. Gatunek ten zawdzięcza swoją angielską nazwę (‚lwia grzywa”) czerwonym i żółtym mackom, które ją przypominają. Wielkość meduzy determinuje kolorystykę okazu. Większe osobniki są szkarłatne – ciemnofioletowe, podczas gdy mniejsze mają kolor jasnobrązowy lub pomarańczowy.
Nie są wybrednymi drapieżnikami – zjadają wszystko od najmniejszego zooplanktonu, larw ryb i takich, które dryfują w otwartym oceanie – do mniejszych gatunków meduz, a nawet własnego gatunku.
Meduzy lubią środowiska zmienione przez ludzką aktywność. Przeławianie, zmiany klimatu i zanieczyszczenie przyczyniły się do rozwoju częstszych rojów meduz, jednocześnie zmniejszając liczebność ich głównych drapieżników i konkurentów i zwiększając ilość ich pożywienia. Meduzy nie są niebezpieczne dla ludzi, ale ich użądlenia mogą być bolesne.