Kiviak
Tradycyjna potrawa Inuitów z północnej Grenlandii robiona z sfermentowanych ptaków z rodziny alek (alczyki). By przygotować jeden kiviak, potrzeba kilkuset alczyków. Upolowane ptaki ciasno pakuje się do worka wykonanego z foczej skóry, z którego wcześniej usunięto mięso, pozostawiając tłuszcz (dzięki niemu mięso jest później delikatne). Skórę się zszywa i dodatkowo smaruje foczym tłuszczem, co odstrasza muchy. Następnie kiviak przechowuje się przez kilka miesięcy pod stertą kamieni, które utrudniają do niego dostęp zwierzętom, a także poprzez nacisk uwalniają gazy, powstające w wyniku procesu fermentacji (dlatego worek układa się szwem do góry).
Kiedy proces fermentacji dobiega końca, kiviak nadaje się do spożycia. Przed jedzeniem usuwa się pióra, a resztę, czyli mięso wraz ze skórą, organami i kośćmi, spożywa na surowo.
Kiviak od wieków był tradycyjną inuicką potrawą i był uważany za przysmak. Pomimo że innym narodowościom może się wydawać obrzydliwy, odgrywa bardzo ważną rolę w diecie rdzennej ludności, która bazuje głównie na mięsie. Kiviak przygotowuje się wiosną i spożywa zimą, czyli w porze roku, w której najtrudniej było zdobyć wystarczającą ilość pożywienia. Posiada wiele witamin i innych składników odżywczych, które umożliwiały miejscowej ludności przetrwanie w tym trudnym okresie. Fermentacja jest również jednym ze skutecznych sposobów konserwowania żywności.
W 2011 roku telewizja BBC wyemitowała odcinek „Arktyka. Życie w krainie lodu” z serii „Planeta ludzi” (w polskiej telewizji cykl pojawił się w 2013). Jest poświęcony codziennemu życiu Inuitów i można w nim zobaczyć, jak przygotowuje się kiviak (według autorów materiału, smakuje podobnie jak ser Gorgonzola).