Polarpedia has information categorized by main topics. Click on an icon below to view the available terms.
«
»

Rosomak

Rosomak (Gulo gulo) zamieszkuje tajgę i tundrę w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Wyglądem przypomina hybrydę niedźwiedzia i wilka, ale w rzeczywistości jest największym lądowym członkiem rodziny łasicowatych. Jest to prawdopodobnie najmniej znany gatunek spośród wszystkich dużych drapieżników lądowych. To agresywne zwierzę o wielkiej sile, odwadze, umiejętności przetrwania i wytrwałości – odnotowano wiele przypadków udanej konfrontacji rosomaka z dużymi i silniejszymi drapieżnikami, takimi jak niedźwiedź czy stado wilków.

Rosomak jest dobrym pływakiem, z łatwością wspina się również na drzewa. Zimą nie hibernuje, ale funkcjonuje w naprzemiennych 4-godzinnych cyklach aktywności i snu. Silne szczęki połączone z ostrymi zębami pozwalają kruszyć nawet duże kości i zamrożone mięso. W tunelach pod śniegiem rosomaki gromadzą zapasy żywności, do których wracają nawet po 6 miesiącach.

Futro rosomaka jest bardzo grube, ciepłe, tłuste i hydrofobowe, co niegdyś czyniło z nich cenną zdobycz myśliwych. Rosomak może czasami „kraść jedzenie” – odpędzać drapieżniki od upolowanej przez nie ofiary. Wydziela wówczas nieprzyjemny zapach, stąd jest często nazywany „niedźwiedzim skunksem”. Terytoria zajmowane przez osobniki męskie i żeńskie nakładają się na siebie, rosomaki utrzymują silne więzi rodzinne. Rosomak-ojciec zachowuje kontakt ze swoim potomstwem, nawet kiedy osiągnie ono już samodzielność.

«
»
Polarpedia has information categorized by main topics. Click on an icon below to view the available terms.
Polarpedia terms are created by EDU-ARCTIC Consortium, which holds responsibility for quality of translations in following languages: Polish, French, Danish, Norwegian, German, Russian, Italian, unless indicated otherwise. If you see an error - please contact us: edukacja@igf.edu.pl.
European Union flag This project (EDU-ARCTIC) has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 710240. The content of the website is the sole responsibility of the Consortium and it does not represent the opinion of the European Commission, and the Commission is not responsible for any use that might be made of information contained.
Designed & hosted by American Systems Sp. z o.o.