Narwal
Ssak morski z rodziny narwalowatych (drugi żyjący gatunek to wal biały), który zamieszkuje sektor atlantycki Arktyki od północnych wybrzeży Kanady, przez Grenlandię aż do wschodniej części rosyjskiej Arktyki. Nazwę narwala w języku Inuitów (inuktitut) można dosłownie przetłumaczyć jako „ten, który celuje w niebo” , co jest związane z zachowaniem zwierzęcia, które kieruje róg w górę zaraz po wynurzeniu się z wody.
Róg, który jest rozwiniętym przednim lewym zębem, w fazie wzrostu jest pusty w środku, a później, wraz z wiekiem ulega zwapnieniu. Głównie samce posiadają rogi (zdarza się, że nawet dwa – dotyczy to ok. 1 osobnika na 500), których waga wynosi średnio 10 kg. U samic rogi również mogą występować – zazwyczaj pojedyncze, choć zdarzają się podwójne. Uważa się, że róg narwala posiada znaczne właściwości sensoryczne, które zaobserwowano np. podczas eksperymentu przeprowadzonego przez Narwhal Discoveries i polegającego na polewaniu rogu słoną wodą.
Dieta narwali składa się z ryb (np. halibut czarny, dorsz arktyczny), kałamarnic i krewetek. Żerują głównie na głębokich wodach, prawdopodobnie blisko dna, i są w stanie nurkować na głębokość do 1,500 m oraz przebywać pod wodą do 25 minut. Zwierzętami polującymi na narwale są orki i niedźwiedzie polarne.
Przez wiele wieków ludność rdzenna Arktyki polowała na narwale. Dla Inuitów są źródłem pożywienia, a rogi są pozyskiwane w celach rzemieślniczych i komercyjnych.
W sierpniu 2016 oddział WWF w Kanadzie rozpoczął monitoring z wykorzystaniem urządzeń satelitarnych w celu śledzenia szlaków narwali w północnej części Ziemi Baffina. Celem było monitorowanie aktywności zwierząt na ich terenach łowieckich i rozrodczych (zobacz mapę ).